تبلیغات
آنونس | عکس | فیلم | تیتراژ سریال و فیلمهای سینمای ایران و جهان - برای آنکه جایش برای همیشه در سینمای ایران خالی خواهد ماند و مثل او نخواهد آمد

برای آنکه جایش برای همیشه در سینمای ایران خالی خواهد ماند و مثل او نخواهد آمد

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 4 مرداد 1388   01:26 ق.ظ

امروز با اینکه یک روز از فوت خسرو شکیبایی می گذرد ولی من هنوز نمیتوانم آنرا باور کنم

چون هرگز نمیرد هر آنکه دلش زنده شد به عشق

و این خاصیت هنر و مخصوصا بازیگری است که نه هنرشان و نه خودشان هرگز نمی میرند

چون فیلمها و هنری از خودشان به جا گذاشته اند که هر وقت به آن نگاه کنیم احساس

میکنیم زنده اند

دانلود فایل صوتی با صدای خسرو شکیبایی

دانلود فیلم اجرای ترانه مورد علاقه خسرو شکیبایی در مراسم تشعیع

زندگینامه و صحبتهای بازیگران در مورد خسرو شکیبایی را در ادامه مطلب بخوانید

 

دانلود فایل صوتی دکلمه با صدای خسرو شکیبایی

 

دانلود فیلم اجرای ترانه مورد علاقه خسرو شکیبایی در مراسم تشعیع

 

امروز با اینکه یک روز از فوت خسرو شکیبایی می گذرد ولی من هنوز نمیتوانم آنرا باور کنم

چون هرگز نمیرد هر آنکه دلش زنده شد به عشق

و این خاصیت هنر و مخصوصا بازیگری است که نه هنرشان و نه خودشان هرگز نمی میرند

چون فیلمها و هنری از خودشان به جا گذاشته اند که هر وقت به آن نگاه کنیم احساس

میکنیم زنده اند

«خسرو شكیبایی» هنرمند فقید، بعد از دریافت آخرین جایزه‌اش برای فیلم «اتوبوس شب» گفته بود: بردن این جایزه یك جور لطف خدا در مورد من بود...

«خسرو شكیبایی» بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ساعت 9 صبح روز جمعه 28 تیر در سن 64 سالگی به علت نارسایی قلبی در بیمارستان پارسیان تهران درگذشت.
در شناسنامه اسمش «خسرو» است ولی خانواده و بچه محل‌ها او را «محمود» صدا می‌كردند. خسرو شكیبایی متولد فروردین 1323 در خیابان مولوی تهران.
پدر خسرو سرگرد ارتش بود و وقتی او 14 ساله بود بر اثر سرطان از دنیا رفت.
او قبل از اینكه وارد عرصه تئاتر شود ، در حرفه‌هایی چون خیاطی و كانال سازی وآسانسور سازی كار می‌كند. در 19 سالگی برای اولین بار روی صحنه تئاتر می‌رود و بعد از مدتی به عباس جوانمرد ، معرفی و به صورت كاملا حرفه‌ای بازیگر تئاتر می‌شود.
او تحصیلاتش را در رشته بازیگری در دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان برد. او تا پیش از انقلاب فقط در عرصه تئاتر فعالیت داشت و فعالیت حرفه ای در عرصه سینما را با بازی در فیلم «خط قرمز» (1361، كیمیایی) آغاز كرد اما سرآغاز دوره تازه فعالیت بازیگری شكیبایی را باید فیلم «هامون» (1369، مهرجویی) دانست. او به خاطر بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول را در هشتمین جشنواره فیلم فجر به دست آورد. او همچنین برای بازی در فیلم «كیمیا» (1374، درویش) بار دیگر برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول از سیزدهمین جشنواره فیلم فجر شد و برای فیلم‌ «سالاد فصل»(1383،جیرانی) نیز سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مكمل را به دست آورد.
این بازیگر همچنین برای فیلم «كاغذ بی خط» تندیس حافظ را از ششمین جشن ماهنامه دنیای تصویر دریافت كرد و در سال 1386 تندیس جشن یازدهم خانه سینما را برای فیلم «اتوبوس شب» از آن خود كرد.
«خسرو شكیبایی» اخیرا در دومین جشن منتقدان سینمایی، جایزه یكی از برترین بازیگران سی سال سینمای پس از انقلاب را روی صحنه از دستان محمدباقر قالیباف، محمد خزاعی و محمدرضا جعفری‌جلوه گرفت و با ابراز تشكر، صحنه را ترك كرد.
تله‌فیلم‌های «بختك» ساخته یوسف صیادی، «پیوند» ساخته سعید عالم‌زاده و «آشیانه‌ای برای زندگی» ساخته حمید طالقانی از آخرین كارهای شكیبایی بود.
شكیبایی بازی در نمایش‌هایی چون زیر گذر لوطی صالح، سنگ و سرنا، لحظه،‌كتیبه، پنجه عدالت، صیادان، سمك عیار، همه‌ پسران من، شب بیست و یكم و بیا تا گل برافشانیم، مجموعه‌های تلویزیونی مدرس، روزی روزگاری، خانه سبز، سرزمین سبز، كاكتوس، تفنگ سرپر و در كنار هم را در كارنامه خود دارد.
او برای فیلم‌های «یكبار برای همیشه»، «سایه به سایه» و «كاغذ بی خط» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بوده است. خط قرمز، دادشاه، صاعقه، رابطه، دزد و نویسنده، ترن، شكار، هامون، عبور از غبار، ابلیس، جستجو در جزیره، سارا، پرواز را بخاطر بسپار ، یكبار برای همیشه، بلوف،
كیمیا، پری ، درد مشترك ، لژیون ، سایه به سایه، خواهران غریب، سرزمین خورشید، عاشقانه ، روانی، زندگی ، دختردایی گمشده، میكس،
دختری بنام تندر، كاغذ بی‌خط ، مزاحم، اثیری، صبحانه برای دو نفر، ازدواج صورتی، سالاد فصل ، حكم، ستاره‌ها ، عروسك فرنگی، چه كسی امیر را كشت؟، دلشكسته، دوشیزه باران، حیران، از جمله كارهای سینمایی وی بوده‌اند.
خسرو شكیبایی علاوه بر هنرنمائی درنقش آفرینی در سینما و تئاتر، برخی از شعرهایی سهراب سپهری دكلمه كرده است و در بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر نیز بازیگر و گوینده تیزر جشنواره بوده است.
«خسرو شكیبایی» 13 مهر سال گذشته نیز به دلیل حادشدن بیماری‌اش و ابتلا به دیابت در بستری شده بود اما به درخواست خودش، این خبر تكذیب شد.
خسرو شكیبایی برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشن یازدهم خانه سینما، گفت: در میان مردم مرسوم است كه آن را كه بیشتر به دیده می آید و گره ژانر به دست او باز می شود، به عنوان بازیگر اول می‌شناسند، اما بردن این جایزه یك جور لطف خدا در مورد من بوده، درست است كه این نقش برایم یك مقدار سخت بود به این علت كه در جاده‌ای كه ما می‌رفتیم در هر لحظه اش خطرات مختلفی وجود داشت، مثل چپ كردن اتوبوس و... همین طور فرصت نداشتیم تمرین كنیم كه ببینیم قلق آن چگونه است و حتی دو بار هم نزدیك بود كه در یك زاویه 90 درجه ماشین چپ شود اما به هر حال لطف خدا بود؛ چون 43 نفر در آن اتوبوس بودند و من اگر سكاندار آن بودم حتماً دستی روی شانه من و حتی روی شانه كیومرث پوراحمد بوده كه این فیلم ساخته شده است. آنجا حتی باران هم كه می‌آمد، خوب بود و از آن استفاده می‌شد.
شكیبایی در مورد اولین كار پوراحمد در خصوص سینمای جنگ و اعتمادش به وی اظهار كرد: «وقتی كسی كارگردان هست دیگر فرق نمی‌كند، اگر صد فیلم بسازد، صد و یك‌اش را هم اگر در ژانر دیگری باشد می‌سازد. یك كارگردان جدا از هر چیزی كه منسوب به اوست، باید چیزی مانند ژن در وجودش باشد كه بتواند هر نوع فیلمی را بسازد و از آنجایی «اتوبوس شب» اولین كار جنگی كیومرث است، آن را دوست دارم.
او می‌افزاید: «از طرفی من فكر می‌كنم دلنوشته های حبیب احمدزاده، پوراحمد را به سمت این فضا كشانده و بر روی آن تأثیر گذاشته است.»
شكیبایی برای اولین بار توانسته در جشن خانه سینما به دور از مشغله‌های كاری‌اش شركت كند و دور قبل نیز تنها پیامی برای جشن فرستاده بود كه خود در این‌باره می‌گوید: «خجالت می‌كشم كه نتوانستم برایشان كاری انجام دهم، چرا كه آنجا كسانی حضور داشتند كه وقتی به یادشان می‌افتیم بدنمان حتی برای لحظه‌ای و می‌لرزد؛ یعنی یك اتفاق روحی است كه به صورت فیزیكال هم احساس می‌شود، من دیشب جعفر والی را دیدم و بسیاری عزیزان دیگر مثل عزت الله انتظامی، محمدعلی كشاورز، علی نصیریان و... پرویز پرستویی هم كه یك استثناست و چه اجرای زیبایی داشت و چقدر برای مخاطبش احترام قائل بود و... شاید اگر به بعضی از ما كه جز بازیگری كاری نكرده‌ایم و آبرویی در این زمینه داریم بگویند بیایید و كار اجرا انجام دهیم، می‌ترسیم برویم به سمتش، اما پرویز آن را به خوبی انجام داد.»

صحبت های بازیگران در مورد خسرو شکیبایی

حمید فرخ‌نژاد گفت: حضور خسرو شكیبایی آدم را به یاد چیزهای خوب می‌انداخت.
این بازیگر سینما در پی درگذشت خسرو شكیبایی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: خبر مرگ شكیبایی را كه شنیدم، شوكه شدم. یك چیزهایی و یك كسانی آدم را به یاد گذشته‌های خوب می‌اندازند و اسم آن‌ها مساوی است با یك حس خیلی خوب؛ مثل حس روزهای ابری خوب، كه شكیبایی هم این‌طور بود
او در ادامه تأكید كرد: خیلی حیف شد كه شكیبایی رفت. همه چیز می‌آید و همه چیز می‌رود؛ ولی حیف شد. بنویسید حیف شد!


 

***


 

جمشید مشایخی گفت: جای خسرو شكیبایی همچون پرویز فنی‌زاده در سینمای ایران خالی خواهد ماند.
این بازیگر پیشكسوت سینمای ایران درحالی كه به شدت از خبر درگذشت خسرو شكیبایی متاثر بود با اشاره به روزهای آشنایی‌اش با این هنرمند، گفت: در سال‌های قبل از انقلاب محمود استاد محمد سریالی را به نام «خلیل ده مرده» كارگردانی می‌كرد كه بنده به همراه زنده‌یاد اكبر مشكین از بازیگران آن بودیم و خسرو هم نقش آدم چرب زبانی را در این سریال داشت كه موتوری را می‌دزدید و به قدری زیبا و شیرین بازی كرد كه شیفته‌اش شدم.
او ادامه داد: خسرو شكیبایی در تئاتر و سینمای ایران آنقدر درخشید كه ستاره شد.
او با یادآوری همكاری‌اش در سریال «بوی گل‌های وحشی» با زنده‌یاد شكیبایی گفت: با اصرار او، بنده در این مجموعه حضور پیدا كردم.
او بسیار هنرمند پاك و شریف و دوست داشتنی بود كه تسلط زیادی روی كارش داشت و قطعاً فقدان او بسیار سخت خواهد بود.
مشایخی درگذشت این هنرمند را به خانواده‌اش و همه هنردوستان تسلیت گفت.


سینمای ما - گوهر خیراندیش از شکیبایی به عنوان دردانه سینمای ایران یاد کرد که فقدانش برای خانواده هنر هنوز باورپذیر نیست. این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون متأثر از درگذشت شکیبایی به خبرنگار مهر گفت: وقتی پیامک خبر فوت خسرو را خواندم گمان کردم یک شوخی تلخ و گستاخانه است و آرزو کردم در حد همین شوخی نیز باقی بماند. ولی وقتی از واقعیت مطلع شدم آرزوم کردم ای کاش در تهران و مثل گذشته در کنارش بودم.
خیراندیش با اشاره به همکاری خود با مرحوم شکیبایی یادآور شد: خسرو دردانه سینمای ایران بود که متأسفانه خیلی زود او را از دست دادیم و فقدانش برای خانواده هنر باورپذیر نیست. سال‌ها در اداره تئاتر و همچنین در فیلم "بانو" و سریال "روزی روزگاری" همکار بودیم. صبر و شکیبایی وی در شرایط سخت فیلمبرداری قابل تحسین بود.
وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: دوست ندارم فراق خسرو شکیبایی را باور کنم. با تألم و تأثر به خانواده هنر و عزیزان حاضر در این عرصه می‌گویم امیدوارم بتوانیم با این غم بزرگ کنار بیاییم.

***

همبازی زنده‌یاد خسرو شکیبایی در فیلم سینمایی "سارا" آن مرحوم را بازیگری تکرارناشدنی دانست که هنر ایران به سادگی دیگر صاحب چنین بازیگری نمی‌شود.
امین تارخ که در فیلم‌های "سارا" داریوش مهرجویی و "رئیس" مسعود کیمیایی در کنار مرحوم شکیبایی حضور داشته، درباره این همکاری به خبرنگار مهر گفت: من و خسرو در جوانی در اداره تئاتر همکار و در سفرهای زیادی با هم بودیم. به عنوان بازیگر سینما و تئاتر با هم کار کردیم که همه اینها برای من مبتنی بر یکسری خاطرات دلنشین بوده است. وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان ساخت: خسرو شکیبایی تکرارناشدنی است و ما دیگر به این سادگی صاحب چنین بازیگری نخواهیم شد. امیدوارم روحش شاد باشد و اگر کمی و کاستی در قبال او داشتیم ما را ببخشد. وی اصولا آدمی کم‌توقع بود و اگر هم انتظار کوچکی داشته که ما برآورده نکردیم، امیدوارم روحش از ما راضی باشد.

***

کارگردان فیلم سینمایی "رابطه" از تمرین‌های این فیلم به همراه خسرو شکیبایی و کودکان ناشنوا به عنوان بهترین خاطره سینمایی و از شکیبایی به عنوان هنرمندی ارزنده و مردمی یاد کرد.پوران درخشنده فقدان این هنرمند توانا سینما را ضایعه‌ای بزرگی برای سینمای ایران دانست و به خبرنگار مهر گفت: خسرو شکیبایی یک هنرمند ارزنده و مردمی بود که از میان ما رفت. این واقعه برای ما بسیار تأسف‌بار است.وی از تجربه همکاری با مرحوم شکیبایی در اولین تجربه کارگردانی خود "رابطه" به عنوان بهترین خاطره سینمایی زندگی‌اش یاد کرد و گفت: در آن فیلم سه ماه تمام با بچه‌های ناشنوا کار می‌کردیم و شکیبایی با تمام عشق و علاقه خود آن کار را انجام می‌داد. من هرگز آن لحظات را فراموش نمی‌کنم.
درخشنده ادامه داد: شکیبایی آنفدر به تمرین قبل از بازی اهمیت می‌داد که ما در همکاری خود در "رابطه" و "عبور از غبار" مدام این تمرین‌ها را انجام می‌دادیم. وی بازیگری عاشق بود و هنگام کار با بچه‌های ناشنوا به دید بازیگرانی حرفه‌ای به آنها نگاه و بازی می‌کرد. وی همواره با خضوع مقابل دوربین می‌ایستاد.

رضا كیانیان بازیگر سینما و تئاتر ایران در نوشتاری كه در اختیار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قرار داده، آورده است:

«سلام خسرو جان
بی‌خبر گذاشتی و رفتی. بدون خداحافظی!
دو هفته پیش هم كه آخرین جایزه‌ات رو گرفتی، روی صحنه لام تا كام حرف نزدی. از گوشه صحنه اومدی بالا و آروم جایزه‌ات را گرفتی؛ برای سی سال حضور پرشور و شوقت در سینمایی كه این روزها چندان شور و شوقی در آن نیست.
فقط لبخند زدی و رفتی پایین و لای جمعیت گم شدی. خوب اگه قرار بود بری و پشت سرت رو هم نگاه نكنی، چند كلمه‌ای برای ما كه پشت سرت بودیم، حرف می‌زدی!
یادمه وقتی آمدی رو صحنه، حالت خوب بود.
آخه یكی دو بار دیگه كه این اواخر روی صحنه اومدی و دیدمت، حالت زیاد خوب نبود. ولی این دفعه، همه خوشحال شدیم. فقط نمی‌دونستیم داری میری. نمی‌دونم خودت می‌دونستی یا نه. می‌گن آدمای خوب قبل از رفتن، حال‌شون خیلی خوب می‌شه؛ چون دارن می‌رن یه جای خوب. ما از كجا باید می‌فهمیدیم كه این حال خوب نشانه‌ی چیه؟ همیشه بعد از این‌كه اتفاق می‌افته، می‌فهمیم. ولی فكر كنم خودت می‌دونستی؛ چون هیچی نگفتی و اون‌جوری فقط لبخند زدی. شاید داشتی خداحافظی می‌كردی و ما نمی‌فهمیدیم. ولی چه خداحافظی باشكوهی! خیلی‌ها آرزو دارن در اوج خداحافظی كنن؛ اما نمی‌تونن. شاید هم اون لبخند همین معنا رو داشت. شاید اگر حرف می‌زدی، همه‌ی خداحافظی‌ات می‌شد همون چند تا كلمه؛ ولی چون همیشه شاعر بودی، فقط مهربان و با سپاس نگاه كردی و لبخند زدی. حالا كه فكر می‌كنم، می‌فهمم این‌جوری بیش‌تر حرف زدی.
من هی باید از تو یاد بگیرم. یادته سال‌ها پیش وقتی از مشهد به تهران آمدم، تو روی صحنه‌های تئاتر می‌درخشیدی. من كلی دویدم تا روی صحنه بیام و دیده بشم.
بعدها هم كه تو روی پرده سینماها می‌درخشیدی، باز هم من كلی دویدم تا روی پرده بیام و دیده بشم.
یادته من اولین فیلمم رو كه بازی كردم، تو «هامون» بودی. من یادمه كه در فیلم «كیمیا»، دست منو می‌گرفتی. كلی حال می‌دادی كه رو بیام و دیده بشم. بعد هم فقط یك بار دیگه شانس داشتم در كنار تو بازی كنم؛ تو فیلم «درد مشترك»، چه بامسما.
ارتباط من با تو، مثل كوهنوردها با كوه‌هاست. هر قله‌ای رو كه فتح می‌كنن، می‌بینن پشتش یه قله‌ی بلندتر هست. من هرچی می‌دوم، تو یه قدم جلوتری؛ مثل الآن. جلوتری دیگه عموجون. رفتی اون‌ور. نمی‌دونم چقدر دیگه باید بدوم تا به اون‌ور برسم، تازه نمی‌دونم در چه وضعیتی میام اون‌ور.
پس از اون‌ور یه دعایی برای من بكن. میگن دعای اون‌وری‌ها برای این‌وری‌ها زودتر مستجاب می‌شه. این‌جوری كه تو رفتی، كلی «خدابیامرزی» و «یادش بخیر» و «حال‌های خوب» و «یادهای خوب» و .. بدرقه‌ی راهته.
من كه شاهدم، خودتم اگه حال‌شو داشته باشی، یه نگاهی به این‌ور بندازی می‌بینی.
دست پر رفتی دیگه. می‌بینی چقدر از من جلوتری! كلی باید بدوم تا موقع رفتن دستم پر باشه.
البته جات پیش ما خالیه. هنوز سینمای ایران كلی با تو كار داشت. ولی خوب مثل به دنیا آمدنه دیگه. موقعش كه برسه، باید متولد بشیم. ما یه تولد رو دیدیم؛ تو دو تا؛ تولدت مبارك.
می‌دونم اون‌جا كلی از بر و بچه‌های سینما و تئاتر اومدن پیشوازت. حتما كلی هم تدارك دیدن.
ما كه اون دنیا به بازیگری‌مون ادامه می‌دیم. اون‌جا هم حتما نمایش هست. اون‌وری‌هام حتما به سرگرمی احتیاج دارن. پس اون‌جا بی‌كار نمی‌مونیم. وقتی مردم رو سرگرم می‌كنیم و حال‌شون خوب می‌شه. یه خدابیامرزی به ما و پدر و مادرمون می‌گن دیگه. وقتی مردم تو خیابون تو رو می‌دیدند و بی‌اختیار لبخند می‌زدند، خودش خدابیامرزیه دیگه. وقتی مردم می‌فهمن كه تو رفتی و دیگه میون ما نیستی، گریه می‌كنن و جاتو خالی می‌كنن، خدابیامورزیه دیگه.
می‌بینی خدا چه لطفی به تو داشته كه این موقعیت و جایگاه ‌رو بهت داده. پس اون‌طرف هم حتما تحویلت می‌گیره و می‌بردت روی صحنه‌ها و پرده‌های اون‌جا، كه بازم مردم اون‌ور ببیننت و حال‌شون بهتر بشه و خدابیامرزی ادامه داشته باشه.
به امید دیدار»

 


 

هاشمی: بازی مرحوم «شكیبایی» افراد بسیاری را به سینما علاقه‌مند كرد
اصغر هاشمی گفت: مرحوم «خسرو شكیبایی» با نحوه بازی‌اش، افراد بسیاری را به سینما علاقه‌مند كرد.
اصغر هاشمی كه در ساخت فیلم «زندگی» در سال 76 با مرحوم «خسرو شكیبایی» همكاری داشته است گفت: مرحوم شكیبایی تحول بزرگی در ارتباط بین بازیگر و مخاطب ایجاد كرد و نسلی را متوجه بازیگری كرد.
وی با بیان اینكه زنده یاد خسرو شكیبایی افراد بسیاری را شیفته بازیگری كرد، اظهار داشت: او علاوه بر اینكه نقش را زنده می‌كرد و روح به آن می‌دمید،‌تاثیر عجیبی روی سینما گذاشت و آنها را شیفته بازیگری می‌كرد.
اصغر هاشمی كه سال گذشته مجموعه «یك مشت پر عقاب» به كارگردانی او از شبكه یك سیما پخش شد،‌ ادامه داد: من در فیلمی كه با «شكیبایی» همكاری داشتم، چیزهای بسیاری از او آموختم. واقعا برای كارش انرژی می‌گذاشت و توجه ویژه‌ای به نقش‌خود داشت.امیدوارم همه ما برای احترام به حضور او در سینما كار خودمان را خوب انجام بدهیم تا وفاداریمان را به او ثابت كرده باشیم.
وی گفت: فكر می‌كنم درگذشت «خسرو شكیبایی» از آن اتفاقاتی است كه به مرور زمان تاثرش بیشتر می‌شود. امیدوارم سینما بتواند فضایی داشته باشد كه بتواند امثال شكیبایی را بیشتر پرورش دهد.


 

***


 

فتحی: حسرت كاركردن با «شكیبایی» تا قیامت بر دلم ماند 
حسن فتحی گفت: همیشه دوست داشتم كه در كارهایم با «خسرو شكیبایی» همكاری داشته باشم، اما این اتفاق نیافتاد و حسرت كاركردن با او تا قیامت بر دلم ماند.
حسن فتحی كارگردان سریال‌هایی چون «مدار صفر درجه»، «شب دهم» و «پهلوانان نمی‌میرند» با بیان این مطلب گفت:‌ متاسفانه من نتوانستم در آثاری كه ساخته‌ام از مرحوم «خسرو شكیبایی» استفاده كنم.
وی با ذكر این كه او یكی از بازیگران بسیار خوب و تاثیرگذار سینما و تلویزیون ما بود، افزود: هیچكدام از افراد هم نسل من بازی او را در سینما با نقش هامون و در تلویزیون با نقش شهید مدرس هرگز فراموش نخواهیم كرد و آرزوی هر كارگردانی در ایران بود كه در یكی از آثار خود از او استفاده كند و من هم متأسفم. هم از بابت فوت زودهنگام او و هم برای خودم كه فرصت نشد با او همكاری كنم و این حسرتی است كه تا قیام قیامت بر دل من نشست.
وی با بیان اینكه زمان بسیاری طول خواهد كشید تا فردی مانند شكیبایی دوباره ظهور كند، ادامه داد: ‌وقتی نگاه می‌كنم به تربیت و شكل گیری بازیگران هم نسل شكیبایی و ورود آنها را مقایسه می‌كنم با بازیگران فعلی، می‌بینیم كه تفاوت از زمین تا آسمان است. هرقدر نسل شكیبایی با رنج و سختی قدم‌ها و گام‌های پر پیچ و خم این مسیر را پیمودند و در این مسیر صبر پیشه كردند و به جایگاهی رسیدند كه واقعا برازنده آنها بود، متأسفانه نسل جوانی كه این سال‌ها و ماه‌ها و روزها وارد سینما می‌شوند، مراحل و مدارج خود را یكشبه طی می‌كنند و نتیجه‌اش این است كه كیفیت بازیگری در سطح بازیگران جوان تقلیل پیدا كرده است.
حسن فتحی تصریح كرد: شما هنوز وقتی از بازی‌های خوب صحبت می‌كنید، باید از نسل انتظامی، رشیدی، مشایخی، پرستویی، شكیبایی و ... یاد كنید و هنوز با قطعیت نمی‌توان از بازیگری بازیگران جوان گفت و این بر می‌گردد به اینكه بازیگران قبلی تلاش می‌كردند، مطالعه می‌كردند و پله پله پیش می‌رفتند. درست برعكس نسل جدید كه همه چیز را سهل و آسان می‌خواهد و به همین دلیل خیلی در كار خود موفق نیست.
وی ادامه داد: به هر حال ما در این زمینه‌ها همیشه باید حسرت و دریغ بخوریم و دائم نگاهمان به گذشتگانی باشد كه یك به یك از دست ما می‌روند، بدون اینكه آیندگانی بتوانند این فضا را پر كنند. این مسأله یكی از تراژدی‌های تاریخ اجتماعی ماست و امیدوارم به جایی نرسیم كه فقط آه بكشیم و حسرت بخوریم.

امرالله احمدجو كارگردان مجموعه‌های تلویزیونی «روزی روزگاری» و «تفنگ سرپر» در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت:‌ كار كردن با مرحوم خسرو شكیبایی بسیار لذت بخش بود و ما به جز همكاری، رفاقت سفت و سختی نیز با هم پیدا كرده بودیم.
وی افزود:‌ از زمانی كه این خبر را شنیدم به واقع عزادار هستم و فكر می‌كنم با این اتفاق، جامعه بازیگران ما عضو مهمی را از دست داد. جای ایشان به زودی پر نخواهد شد و این خلاء تا ابد ادامه خواهد داشت.
وی در ادامه گفت: من با خودم قرار گذاشته بودم كه در كارهایم حتما از حضور خسرو شكیبایی بهره ببرم و از حضور او در كارهایم لذت می‌بردم. البته درباره جایگزین شدن فرد یا افراد دیگری به جای او باید بگویم كه به هر حال خود مسأله بازیگری پویا است و اشخاصی پیدا می‌شوند كه در این عرصه همپای زنده‌یاد شكیبایی باشند، اما هركس جایگاه خود را دارد و او در بازیگری سبك ویژه‌ای برای خود داشت و آدم به‌دردبخوری در سینما بود و شخصی نبود كه بگوییم حالا كه از میان ما رفت، جایش به زودی پر خواهد شد.
وی گفت: زنده یاد «خسرو شكیبایی» در بسیاری از اوقات فرد كارآمدی بود و باز هم تأكید می‌كنم كه جامعه بازیگری ما عضو بسیار مهمی را از دست داده است.

***

مسعود رسام كارگردان مجموعه‌های تلویزیونی «خانه سبز» و «سرزمین سبز» با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت:‌ در این شرایط فقط می‌توانم بگویم كه مرحوم «شكیبایی» خیلی انسان خوبی بود،‌ آدمی كه عاشق خانواده‌اش بود و زمانی كه خانه سبز را با هم كار می‌كردیم، میلیون‌ها نفر به او ابراز علاقه می‌كردند.
وی افزود: این فرد عاشق خانواده‌اش بود و همیشه به همسر و فرزندانش فكر می‌كرد. خاطرم هست آن زمان كه خانواده سبز را می‌ساختیم،‌ همسر مرحوم شكیبایی به لوكیشن می‌آمد و ساعت‌ها منتظر او می‌ماند تا تنها به خانه بر نگردد.
وی در ادامه گفت: خسرو یك انسان كامل بود كه با توجه به مقام كاری اش همیشه با گذشت و فروتنی با دیگران رفتار می‌كرد و با همه همدل و مهربان بود. او برای همه پدر، برادر، عمو، دوست و ... بود و همه دوستش داشتند كه البته دلیل آن امواج مهربانی كه از او ساطع می‌شد.
رسام تصریح كرد: افرادی مانند خسرو شكیبایی جزو استثنائات هستند و من بزرگ‌ترین حرفی كه از او یاد گرفتم، این بود كه هیچ وقت بازی نمی‌كرد و شرایط قصه را باور می‌كرد. همه چیز از درونش می‌جوشید و بیرون می‌آمد. خصوصیات منحصر به فرد خود را داشت و بازیگری بود كه خیلی برای كار احترام قائل بود و زحمت می‌كشید.
وی ادامه داد: اگر در صحنه مشكلی در بخش دیگری اتفاق میافتاد، او در رفع آن می‌كوشید زیرا فكر می‌كرد آنچه مخاطب خواهد دید، نتیجه كار گروهی است و اگر در گوشه‌ای مشكلی پیش بیایدبر كل كار اثر نامطلب خواهد گذاشت.
رسام گفت: خسرو شكیبایی عاشق محبت‌های مردم بود و در این جریان سیال زندگی می‌كرد.

***
سیدضیاء‌الدین دری با بیان این مطلب در گفت‌و گو با خبرنگار سینمایی فارس گفت: من فیلم سینمایی «صاعقه» را در سال 63 ساختم و این فیلم اولین فیلمی بود كه مرحوم «خسرو شكیبایی» در آن نقش اول را ایفا می‌كرد.
وی افزود:‌البته شكیبایی د فاصله سال‌های 60 تا 63 چند فیلم دیگر بازی كرده بود، اما در هیچ‌كدام از آنها در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته بود. من وقتی او را در سال 63 دیدم، بلافاصله برای نقش اول انتخابش كردم چون به قابلیت‌های او پی برده بودم. از آن به بعد بود كه علی رغم پخش بد فیلم «صاعقه» و قربانی شدنش، توجه جامعه هنری به «خسرو شكیبایی» جلب شد و این فیلم برای او یك سكوی پرتاب بود.
وی در ادامه گفت: در خاطرم هست كه ما سر فیلمبرداری صحنه مرگ خسرو در فیلم صاعقه، جلوی تئاتر شهر مشغول فیلمبرداری بودیم كه یكی از عابران گفت این كیه؟ و من به او پاسخ دادم كه خیلی دور نیست كه این فرد یكی از بهترین‌های سینما خواهد شد. البته از گفتن این جمله، هدف داشتم. هنوز بسیاری از افراد او را نمی‌شناختند و چند سال بعد مرحوم شكیبایی جایگاه خود را به‌دست آورد.
دری در ادامه اظهار داشت: البته مرحوم «پرویز فنی زاده» نیز یكی دیگر از بازیگران خوب ما بود كه خیلی زود از دنیا رفت و جامعه هنری ما نتوانست به خوبی از او استفاده كند، اما برعكس «خسرو شكیبایی» كسی بود كه با اراده خود تلافی كرد و كسانی كه در سینما كار می‌كردند، شرایطی را فراهم آوردند كه خسرو هیچوقت بی‌كار نباشد.
كارگردان مجموعه‌های تلویزیونی چون «كیف انگلیسی» و «كلاه پهلوی» در ادامه گفت: البته در تمام این سال‌ها و پشت سر همه موفقیت‌های مرحوم شكیبایی همسر او «پروین» نقش بسیار مهمی را ایفا كرد و اگر تلاش‌های بی‌دریغ او در حمایت و پرستاری از خسرو نبود، شاید او بسیار زودتر از آنچه فكر می‌كنید،‌ خانه نشین می‌شد.
وی درباره زمان جایگزینی افراد دیگری به جای مرحوم خسرو شكیبایی گفت:‌ چهره‌هایی كه در سینمای ما ظاهر می‌شوند، به دلیل سینمای محدود ما بسیار اندك هستند و ما تنوع بازیگر نداریم، به همین دلیل طول می‌كشد تا بازیگر دیگری در حد و اندازه شكیبایی ظاهر شود، در حالی كه ما می‌بینیم كه در كشورهایی كه صاحب سینمای پیشرفته هستند، بازیگران جدید عملا جایگزین قدیمی‌ها می‌شوند.
وی ادامه داد: البته نباید ناامید بود و من خوشبین هستم كه در نسل جوان ما بازیگرانی هستند كه به تدریج ظاهر می‌شوند كه می‌توانند در این زمینه بسیار موفق باشند.البته خسرو شكیبایی قابلیت تكرار ندارد و ارزش كار هنری در این است و موفقیت شكیبایی و حضور و تاثیرش با خود او معنا پیدا می‌كند.

خدا او را رحمت کندنوشته شده توسط:حسنآخرین پستها

از این به بعد دوشنبه 19 اردیبهشت 1390
عکس قبر مختار ثقفی در کوفه سه شنبه 20 مهر 1389
فیلمهایی که در جشنواره فجر به نمایش در خواهند آمد سه شنبه 26 آبان 1388
دانلود پشت صحنه سریال دلنوازان سه شنبه 26 آبان 1388
عکسهای بازیگران سینما و تلویزیون در نمایشگاه مطبوعات سه شنبه 5 آبان 1388
شبكه سه با همكاری وزارت ارشاد «نود سینمایی» می‌سازد چهارشنبه 29 مهر 1388
عکسهای جدید محمد رضا گلزار دوشنبه 27 مهر 1388
دانلود فیلم پشت صحنه ی فیلم بی پولی یکشنبه 26 مهر 1388
شغل دوم کارگردان سریال شمس العماره شنبه 25 مهر 1388
دانلود نوحه عشق یعنی یه پلاک ( صوتی و تصویری ) چهارشنبه 22 مهر 1388
حرف‌های خواندنی نیکی کریمی، رضا ناجی و..بر سر برنامه 90 جمعه 17 مهر 1388
انتقاد یوزارسیف از لودگی در سینما! جمعه 17 مهر 1388
عکس اشتباه عجیب در یک سریال چهارشنبه 15 مهر 1388
اصغر فرهادی:به تئاتر برمی گردم/«درباره الی..» و «ماجرا» دو فیلم متفاوت هستند دوشنبه 13 مهر 1388
10 فیلم ایرانی در برنامه آینده شبكه نمایش خانگی دوشنبه 13 مهر 1388
«لیلا اوتادی» بازیگر «عروسك» شد دوشنبه 13 مهر 1388
«مخمصه» به شبكه خانگی می‌آید دوشنبه 13 مهر 1388
لهراسبی با اشعار رحماندوست تیتراژ «شب بخیر بچه‌ها» را می‌خواند دوشنبه 13 مهر 1388
پیش‌تولید سریال نوروزی «مجید صالحی» آغاز شد دوشنبه 13 مهر 1388
تصویربرداری «چاردیواری» سیروس مقدم ادامه دارد دوشنبه 13 مهر 1388
«مریلا زارعی» بازیگر «كیفر» شد دوشنبه 13 مهر 1388
اظهار امیدواری تهیه‌كننده «كتاب قانون» برای رسیدن به ركورد «اخراجی‌ها» دوشنبه 13 مهر 1388
با عدم پخش تلویزیونی، «روابط» ایرج كریمی به شبكه خانگی می‌آید دوشنبه 13 مهر 1388
دانلود فیلم پشت صحنه سریال جدید فخیم زاده قتل در ساختمان 85 یکشنبه 12 مهر 1388
عکسهای مصطفی زمانی (یوزارسیف ) بر سر مزار مرحوم خسرو شکیبایی یکشنبه 5 مهر 1388
عکس چهره اصلی بازیگر نقش حمید در سریال پنجمین خورشید دوشنبه 30 شهریور 1388
اولین پایگاه اینترنتی جستجوی بازیگر كلید خورد یکشنبه 29 شهریور 1388
مسعود‌ ده‌نمكی سریال «نوروزگاه» را برای نوروز 89 می‌سازد یکشنبه 29 شهریور 1388
علیخانی از تلویزیون خداحافظی كرد؛ یکشنبه 29 شهریور 1388
«درباره الی...» نماینده سینمای ایران در اسكار شد یکشنبه 29 شهریور 1388
لیست آخرین پستها